Vislabākā aizsardzība ir ieguldījumi attīstībā

Ilze Opmane-Jēgere, DNB Lielo uzņēmumu pārvaldes vadītāja  

Latvijas reģioni var! "Light Guide Optics International" ir vēl viens uzņēmums, kas spējis reģionā izveidot augstas pievienotās vērtības ražotni, piesaistot ļoti kvalificētus speciālistus un nodrošinot lielisku investīciju atdevi. Tik strauju izaugsmi un lielu ienesīgumu izdodas nodrošināt tikai retajam uzņēmējam. "Light Guide Optics International" pierāda to, ka Latvijas uzņēmējiem, atrodot unikālu nišu un mērķtiecīgi tajā attīstoties, ir iespējams sekmīgi konkurēt visā pasaulē.

Protams, tik augsti peļņas un izaugsmes rādītāji nišai var pievilināt arī konkurentus, tāpēc uzņēmējam jau laikus jādomā, kā savu konkurētspēju un tehnoloģiju nosargāt arī nākotnē. Un vislabākā aizsardzība ir uzbrukums – ieguldījumi attīstībā!

Kas uzņēmuma attīstībai labāks – vietējais vai ārvalstu investors? Tas ir atkarīgs no tā, kā investora redzējums sakrīt ar vadības un pašreizējā akcionāra redzējumu un kādu papildu vērtību vēl bez finanšu investīcijām investors var uzņēmumam sniegt. Piemēram, ja uzņēmums skatās ārvalstu tirgus virzienā, tad ārvalstu investors var būt ļoti noderīgs. Investoriem bieži ir plašs kontaktu loks, pieredze attiecīgajā nozarē, tādējādi viņi var palīdzēt ar padomu, kā ieiet jaunos tirgos.

Bieži vien pašu vai citu uzņēmēju negatīvās pieredzes dēļ uzņēmēji saka, ka "nē, es nekādā gadījumā nelaidīšu savā biznesā iekšā kādu citu". Taču runa jau nav par biznesa, sev piederošas mantas atdāvināšanu kādam investoram! Investoru piesaistīt ir vērts tikai tad, ja ar investīciju palīdzību var uzņēmumu attīstīt. Daudz vērtīgāk ir saglabāt 40 % vai 60 % no lielāka, augoša uzņēmuma, nekā turēties pie 100% no stagnējoša.

Lai sadarbība ar investoru izdotos, jau sākumā nepieciešama skaidra vienošanās par akcionāru lomām – kā tiek pieņemti ikdienas lēmumi un lēmumi par ieguldījumiem, attīstību, kā tiek sadalīta peļņa un izmaksātas dividendes u. c. Lai nesāktos strīdi, iesaku jau investora piesaistes brīdī noslēgt akcionāru līgumu, kur savstarpējās sadarbības nosacījumi ir skaidri un detalizēti aprakstīti.