Latvijā jābūt vairāk drosmīgiem uzņēmējiem

Ilze Pāne, DNB Mazo uzņēmumu pārvaldes vadītāja

Nereti dzirdam, ka publiskajā telpā izskan ziņas par to kā viens vai otrs uzņēmums kādā no attīstības posmiem ir pārdots ārvalstu uzņēmējiem vai veikalu tīklu ķēdēm. Tādos brīžos ir neviennozīmīga sajūtu gamma - prieks par Latvijas uzņēmēju sasniegumiem mijās ar skumjām par to, ka daļa Latvijas ekonomikas attīstības mantojuma aizplūst prom. Uzņēmums "Irve" priecē ar to, ka ir gājis pretējā virzienā, proti, kopā ar biznesa partneri attīstījies un nostiprinājis uzņēmuma pozīcijas tekstilizstrādājumu tīrīšanas biznesā un tad attiecīgā biznesa attīstības posmā pieņēmis drosmīgu lēmumu - kļūt par vienīgo uzņēmuma īpašnieku iegādājoties uzņēmuma kapitāldaļas.

Lai sāktu domāt par kapitāļdaļu iegādi, būtu jāapsver daži uzņēmuma pamata nosacījumi:

Izpildoties augstāk minētajiem aspektiem, banka ir gatava izskatīt uzņēmuma nepieciešamību pēc kapitāldaļu iegādes finansēšanā.

Kapitāldaļu iegādi var aplūkot gan no esošo īpašnieku vai darbinieku pozīcijām, kas, runājot par pēdējiem, ir pateicīgs modelis kā tieši iesaistīt darbiniekus uzņēmuma veiksmīgu rezultātu sasniegšanā un motivācijā. No cita skata punkta, kad kapitāldaļas vēlas iegādāties subjekts, kas nav bijis iesaistīts iegādājamā uzņēmuma biznesā. Šādā gadījumā bez iepriekš minētajiem aspektiem, kas būtu jāņem vērā, tiek rekomendēts izveikt uzņēmuma "due diligance" – padziļinātu uzņēmuma izpēti vai uzticamības pārbaudi. Tā ir uzskatāma par efektīvāko risinājumu biznesa pirkšanas darījumu risku optimizācijā. Padziļinātā izpēte var ietvert finanšu, juridisko, personāla, tehnoloģisko un nodokļu aspektu pārbaudi un analīzi.

Uzņēmumam "Irve" var novēlēt turpināt attīstīt tehnoloģisko procesu automatizāciju, efektivizāciju un domāt par to, kā nonākt vēl ātrāk un tuvāk pie patērētāja – iespējams piesaistot ārpakalpojumu pakomātu vai kurjeru jomā. Svarīgi, lai Latvijā būtu vairāk drosmīgu uzņēmēju, kas nodarbotos ar to, ko labi pieprot un kas patīk un iespējams kopā ar ģimeni stiprinātu Latvijas ekonomiku.