Rūpīga plānošana ir ļoti svarīga

Ilze Opmane-Jēgere, DNB Lielo uzņēmumu pārvaldes vadītāja

Salmo ir labs piemērs, kā Latvijā izveidoti un attīstīti zīmoli spēj ļoti sekmīgi konkurēt ar visas plašās pasaules milžiem. Uzņēmuma īpašnieki jau gadiem mērķtiecīgi un profesionāli strādā pie zīmoliem, to detaļām un attīstības. "Salmo" darbības specifika arī saistīta ar ļoti raksturīgām divām sezonām makšķerēšanā, un ar neveiksmīgiem lēmumiem uzņēmumam var "izkrist" vesels gads. Tāpēc ļoti svarīga ir rūpīga plānošana, jo jau ļoti laicīgi jāpasūta produkcija jaunajai ziemas vai vasaras sezonai, vēl laicīgāk šiem produktiem jābūt izstrādātiem un testētiem. Šeit būtu jāpiemin uzņēmuma sadarbība ar makšķerēšanas profesionāļiem, – tā izveidojusies ilglaicīga un ļoti veiksmīga. Šī arī ir viena no veiksmes atslēgām, kā uzņēmumam izdodas turēties līdzi laikam un klientu augstajām prasībām.

Vadot starptautisku uzņēmumu, kur gan pārdošana notiek dažādās valstīs, gan arī iepirkumi nāk no visdažādākajām valstīm, ir nopietni jādomā arī par finanšu risku pārvaldību. Piemēram, kā būt drošam, ka jauns piegādātājs piegādās preci laikā? Kā nodrošināt paredzamu peļņu, ja klienti maksā rubļos, bet piegādātājam jāmaksā eiro vai dolāros? Diemžēl zinu daudzus Latvijas uzņēmējus, kas pagājušo trīs gadu laikā cieta sāpīgus zaudējumus, jo finanšu riski nebija pienācīgi nosegti. Piemēram, mārciņas kritums vai rubļa kritums dažiem būvniekiem un tirgotājiem apēda visu gada peļņu.

Plašam, starptautiskam uzņēmumam nepieciešams izstrādāt skaidru politiku finanšu risku pārvaldīšanā. Iespējams, ka uzņēmējam tas liekas sausi un pārspīlēti, bet tā tas šķiet tikai līdz pirmajiem nopietnajiem zaudējumiem. Ja uzņēmējs ikdienā ar to nestrādā, tad var apjukt visos risku mazināšanas instrumentos – swaps, forwards, options... Tāpēc iesaku vērsties pēc padoma pie sava baņķiera, kurš noteikti varēs palīdzēt un ieteiks uzņēmumam vispiemērotākos un izdevīgākos risinājumus risku pārvaldīšanai.