Pāreja no mājražošanas uz sērijas ražošanu

Marine Krasovska, DNB Uzņēmumu risinājumu pārvaldes vadītāja  

Tieksme pēc jaunā, nākotnes vīzija, motivācija, radošums, riska un atbildības uzņemšanās – tas viss veido uzņēmēja garu. Jauninājumu ieviešana ir arī viens no saimniecības "Zilūži" plāniem: pāreja no saldējuma mājražošanas uz atzītu ražošanu.

Mājražošana ir ideāls risinājums, lai izvērtētu tirgus pieprasījumu un patērētāju vēlmes. Dažreiz tā ir konkurences priekšrocība un diferenciācijas elements. Pieaugot apjomiem, uzņēmumi aizdomājas par efektivitāti, pašizmaksu un procesa automatizāciju. Pāreja uz sērijveida vai arī uz masveida ražošanu būtiski maina biznesa modeli.

Pieci būtiskākie aspekti, pārejot no mājražošanas uz sērijas ražošanu:

1. Ražošanas laika un apjomu vadība

Galvenais biznesa uzdevums ir sabalansēt ražošanas apjomus ar tirgus pieprasījumu. Sērijveida ražošana nodrošina lielāka preču apjoma saražošanu pa to pašu laiku, kā arī nozīmīgi samazina preces ražošanas termiņu, kas dod iespēju ātrāk piegādāt preci gala patērētājiem. Uzņēmums var efektīvāk izmantot atbrīvoto laiku, piemēram, mārketinga izpētei, inovāciju ieviešanai, jauno kompetenču attīstībai.

2. Cilvēciskais faktors un darbaspēka izmaksas

Vairāk automatizācijas – mazāk kļūdu. Mājražošanas procesā katra preces vienība tiek saražota individuāli. Tas dod iespēju maksimāli pielāgot preci patērētāja vajadzībai, bet, no otras puses, nav iespējams nodrošināt stabilu kvalitāti un standartizācijas līmeni. Aizvietojot roku darbu ar mašīnu darbu, uzņēmums ne tikai paātrina un standartizē procesu, bet arī būtiski samazina personāla izmaksas, kas savukārt uzlabo produkcijas pašizmaksu un rentabilitāti.

3. Dizains, preces izskats, iepakojums

Sērijražošana dod mazāk iespēju mainīt preces dizainu vai individualizēt iepakojumu. Līdz ar masveida ražošanu iespējas strādāt pēc individuāla pasūtījuma ir vēl mazākas. No otras puses, patērētājam ir vieglāk atpazīt mīļāko preci pēc standarta dizaina.

4. Kvalitātes vadība

Kvalitāte veido reputāciju, uz tās rēķina nedrīkst ekonomēt. Kvalitātes standartu ieviešana ražošanas procesā ir atsevišķa joma nepārtrauktai uzlabošanai un inovācijām. Sērijveida ražošana ļauj nodrošināt stabilu un vienmērīgu kvalitāti, kas ir svarīgi jebkuram tirgotājam, patērētājam, biznesa partnerim. No otras puses, mājražošanai ir savs šarms. Patērētāji dažreiz atzīst, ka "tas vairs nav tas" saldējums, ievārījums vai ziepes.

5. Izmaiņas biznesa modelī un krājumu vadībā

Procesu automatizācija noved pie loģiskiem biznesa jautājumiem: kā efektīvāk izmantot ražošanas jaudas, kā attīstīt jaunus preču realizācijas kanālus un loģistiku, kur glabāt krājumus un cik tas izmaksā. Tā ir arī apgrozāma kapitāla vadība – naudas un krājumu aprites cikls, darbs ar debitoriem utt.

Stratēģiskiem lēmumiem saistībā ar biznesa paplašināšanu vienmēr līdzās ir finansēšanas jautājums. Noteikti varu ieteikt aizdomāties gan par finansēšanu zemes iegādei, gan par investīcijām iekārtās. Vienmēr priecājos par tādiem uzņēmējiem kā "Zilūži", kas, neskatoties uz apstākļiem, meklē jaunas biznesa iespējas!