Ģimene – uzticamākais sadarbības partneris

Mārtiņš, Jānis un Lonija Kossoviči, "Optikas pakalpojumi" dibinātāji

SIA „Optikas pakalpojumi” dibināta 2003. gadā, un šo gadu laikā izveidota vairāku optikas uzņēmumu grupa „Optic Guru”. To veido četri atsevišķi uzņēmumi – „Outlet Optika”, „Optikas studija Lonija”, „Optika Metropole”, kas kopā veido 35 optikas salonus visā Latvijā, interneta veikals Manaslēcas.lv, kā arī divi „Outlet Optika” saloni Lietuvā - Viļņā.

Uzņēmuma dibinātāji un līdzīpašnieki ir brāļi Mārtiņš un Jānis Kossoviči un viņu mamma Lonija Kossoviča. Brāļi Kossoviči neslēpj, ka ģimenes biznesam ir gan savas priekšrocības, gan trūkumi.

Ģimenes biznesa trīs priekšrocības

1. Mēs tiekamies gandrīz katru dienu. Ja citi brāļi, pieaugot un izveidojot savas ģimenes, pamazām attālinās, tad mūsu attiecības vēl joprojām ir ļoti ciešas. Turklāt tas nebūt nenozīmē, ka vienmēr ikdienā runājam tikai par darbu. Pašlaik ar brāli esam ne tikai brāļi, bet arī kolēģi un labākie draugi. Līdzīgi ir ar mammu, kuru ģimenē tā arī saucam par mammu, bet darbā uzrunājam viņas vārdā - Lonija.

2. Biznesu esam uzsākuši visai agrā jaunībā, turklāt pirmsākumos mēs sadarbojāmies arī ar dažādiem biznesa partneriem. Uz laiku mūsu ceļi pašķīrās, bet ar ģimeni kā biznesa partneriem esam kopā joprojām. Tas, protams, nenozīmē, ka mēs savā starpā nestrīdamies. Darām to aizvien retāk, bet - strīdamies. Līdztekus lieliski saprotam, ka kādam vienmēr jābūt gudrākam un jāapstājas, jo vienmēr jāatstāj atpakaļceļš izlīgumam.

3. Uzticība un paļāvība - tās ir vienas no svarīgākajām vērtībām, veidojot partnerattiecības biznesā. Uzsākot ģimenes biznesu, mēs viens otram neviļus dāvājam uzticību ļoti lielā daudzumā un absolūtā avansā. Savukārt paļāvība vienmēr ļauj justies drošam, ka otrs visu darīs pēc vislabākās sirdsapziņas.

Ģimenes biznesa trīs trūkumi

1. Mēs nezinām, kā tas ir - pat Ziemassvētkos kaut nedaudz, bet tomēr neparunāt par darbu. Mūsu darbs ir mūsu dzīves ievērojama sastāvdaļa, tamdēļ ļoti grūti novilkt striktas līnijas un nenest darbu uz mājām. Tomēr, kamēr pārējā ģimene - bērni un sievas - pret to vēl neiebilst, mēs nedaudz uzupurējamies.

2. Ģimenes biznesa modelī vēlams noteikt, kurš uzņēmuma vadības komandā uzņemsies neformālā līdera lomu. Citādi var izveidoties situācija, ka pārvaldībā var veidoties paralēla anarhija. Mūsu ģimenes uzņēmumā visai ātri vienojāmies par atbildības jomām, tamdēļ divvaldības jeb “trīsvaldības” draudi nepastāv. Tiesa, to laiku pa laikam nepieciešams atcerēties.

3. Uzņēmuma attīstība bez kāda no mums noteikti būtu iespējama, bet tad šis uzņēmums vairs nebūtu tāds, kāds tas ir šobrīd. Ļoti ceram, ka mums visiem trim nekad nepāries šī izmisīgā izsalkuma sajūta, kad tik ļoti gribas strādāt sava uzņēmuma labā.