Dažādos posmos - dažādas investīcijas

Ilze Opmane-Jēgere, DNB Lielo uzņēmumu pārvaldes vadītāja  

Uzņēmējam ir laba biznesa ideja, bet kur dabūt naudu, lai to realizētu? Atbilde nemaz nav tik vienkārša, jo dažādos uzņēmuma attīstības posmos piemērotas būs dažādas investīcijas. 

Pats sākums parasti tiek finansēts no personīgajiem, ģimenes un draugu iekrājumiem. Kad pirmais preces prototips jau izstrādāts, ir īstais brīdis lūkoties pēc biznesa eņģeļu atbalsta. Biznesa eņģeļi parasti ir pieredzējuši uzņēmēji, kas uzkrājuši pietiekamus līdzekļus un ir gatavi investēt perspektīvos "start-up" uzņēmumos, un var arī palīdzēt ar savu padomu. Nobriedušākos finanšu tirgos, piemēram, ASV, biznesa eņģeļu kustība ir ļoti attīstīta, un prieks redzēt, ka arī Latvijā pēdējos gados biznesa eņģeļi ir nopietni aktivizējušies.

Arī valsts caur finanšu institūciju "Altum" piedāvā daudzas un dažādas programmas jauno uzņēmēju atbalstam – riska kapitālu, garantijas, aizdevumus u.c. "Altum" programmas iesaku rūpīgi izpētīt visiem uzņēmējiem – gan pavisam jaunajiem, gan pieredzējušiem!

Pienāk brīdis, kad ideja dzīvē jau veiksmīgi notestēta un uzņēmējs redz iespējas būtiski audzēt apjomus, kas prasa lielākas investīcijas. Šādi attīstības lēcieni no finansētāju puses parasti tiek uzskatīti par samērā riskantu projektu, jo katrā jaunā tirgū, jaunā produktā ir daudz nezināmā. Tāpēc būtiskiem attīstības lēcieniem ir vērts apsvērt kapitāla piesaisti no riska kapitāla ("venture capital") vai privātkapitāla ("private equity") investoriem. Šāda tipa investori ir gatavi uzņemties augstāku risku, jo veiksmes gadījumā var rēķināties ar augstu investīciju atdevi. Arī Baltijā aktīvi darbojas šie investori, un redzam, ka pašlaik investori aktīvi meklē iespējas ieguldīt naudu jaunos, daudzsološos projektos.

Interesanta alternatīva privātkapitāla fondiem ir pūļa finansēšanas platformas, kas ir samērā jauns veids finansējuma piesaistei vidēja vai augsta riska projektiem, ieskaitot lielākus paplašināšanās un attīstības projektus.

Salīdzinājumā ar visiem iepriekš minētajiem veidiem bankas aizdevums parasti būs krietni lētāks, tāpēc daudzu uzņēmēju pirmā doma, veidojot jaunu biznesu, ir finansēt to no bankas kredīta. Te tomēr jāpatur prātā ekonomikas pamatpatiesība – naudas cena iet roku rokā ar risku, ko investors ir gatavs uzņemties. Banku finansējums ir lētāks nekā privātkapitāls vai pūļa finansējums, taču aizņēmums no bankas parasti kļūst pieejams tikai tajā brīdī, kad risks ir mazinājies, uzņēmums ir nostabilizējis savu darbību un var parādīt pāris gadu peļņu.

Lielāku investīciju piesaiste ir ļoti sarežģīts process, kas prasa rūpīgi sagatavotu biznesa plānu, daudzu investoru uzrunāšanu, sarunu vešanu par investīciju nosacījumiem. Šādā situācijā uzņēmējam var lieti noderēt pieredzējuša finanšu konsultanta piesaiste, kurš vada procesu, sagatavo nepieciešamos dokumentus, ved sarunas. No pieredzes varu teikt, ka ietaupītais laiks un iegūtie izdevīgākie nosacījumi parasti atsver konsultanta komisiju.