Cienot tradīcijas, pielāgoties eksportam

Ilze Pāne, DNB Mazo uzņēmumu pārvaldes vadītāja

"Vaidava Ceramics" ir neliela ražotne, kur, turpinot Latvijas keramikas ražošanas tradīcijas, ir izdevies veiksmīgi attīstīt ģimenes biznesu. Mūsdienu ekonomiskajos apstākļos svarīgi ir spēt, cienot Latvijas tradīcijas, pielāgoties eksporta tirgus vajadzībām un radīt eksportspējīgu produktu, kas šim uzņēmumam ir izdevies.

Plānojot palielināt apgrozījumu un apgūt arvien plašāku eksporta tirgu, uzņēmumam nepieciešams nodrošināt pieeju apgrozāmiem līdzekļiem. Šeit būtu lietderīgi izmantot kādu no bankas piedāvātiem risinājumiem. Tas var būt apgrozāmo līdzekļu kredīts, kas palīdzēs uzņēmumam paplašināšanās periodā un kura apmaksa var tikt pieskaņota uzņēmuma biznesa ciklam.

Apjomiem un partneru skaitam pieaugot, faktoringa izmantošana varētu sniegt uzņēmumam iespēju piedāvāt preci ar pēcapmaksu un tajā pašā laikā nodrošināt līdzekļus nākamās partijas ražošanai, jo paredz naudas saņemšanu līdz ar preces nosūtīšanu. Papildus pircēja maksātspējas risks tiek apdrošināts. Šādus īpašus un tehnoloģiski modernus traukus vēlētos iegādāties daudzas Latvijas saimnieces. Tādēļ, lai Latvijas māla trauki varētu ienākt katrā mājā, varētu ieteikt izmantot e-komerciju – karšu norēķinus. Tāpat lieti noderētu mobilais POS terminālis izbraukuma tirdzniecībā, kas atvieglotu skaidras naudas apriti.

Nesen projektā "Latvija var!" stāstījām arī par "Gercini" – uzņēmumu, kas radījis energomonitoringa iekārtu elektrības patēriņa uzraudzīšanai. Katram uzņēmumam izmaksu samazināšana ir svarīga ikdienas sastāvdaļa, tāpēc, iespējams, iekārta papildus varētu palīdzēt samazināt arī "Vaidava Ceramics" izmaksas, jo viena no lielākajām ražošanas izmaksu sadaļām ir krāsnis, kas tiek darbinātas ar elektrību.

Sabiedrībā valda divējāda attieksme pret mālu – tas vienlaikus tiek uzskatīts gan par zemes zeltu, gan par dubļiem. "Vaidava Ceramics" caur saviem traukiem nodod pasaulei zemes zeltu – Latvijas zemes zeltu.