Svarīgi ir visus faktorus uzturēt balansā

Vitālijs Bondarenko, "Riot Engineering" vadītājs

Uzņēmums „Riot Engineering” dibināts 2008. gadā un nodarbojas ar videonovērošanas sistēmu un to programmatūru izstrādi. Uzņēmuma radītais zīmols Luxriot ir zināms visā pasaulē, un aptuveni 98% no visiem klientiem atrodas ārzemēs.

Informāciju tehnoloģiju (IT) joma attīstās ļoti strauji, konkurence ir milzīga, tāpēc „uz lauriem gulēt” nevar. Kā saglabāt un pilnveidot savu konkurētspēju IT biznesā? Par to pieredzē dalās „Riot Engineering” vadītājs Vitālijs Bondarenko.

Personāla atlase un komandas veidošana

Šim jautājumam IT uzņēmumā pastāvīgi jāpievērš pastiprināta uzmanība. Faktiski tas ir nepārtraukts process, un atslābt nedrīkst ne mirkli. Latvijā tas ir sevišķi smags uzdevums, jo talantīgu un spējīgu IT speciālistu izvēles iespējas ir ļoti ierobežotas. Starp uzņēmumiem ir milzīga konkurence uz labāko talantu piesaistīšanu. Ir jāsadarbojas ar personāla atlases uzņēmumiem, kā arī pašiem jāiesaistās potenciālo darbinieku rūpīgā izvērtēšanā. Kļūdas šajā procesā un nekritiski izvērtēti kandidāti bieži vien noved pie zaudēta laika un naudas, kad pēc dažiem mēnešiem ir jāatgriežas starta punktā un meklējumi jāsāk no sākuma. Talantu meklēšana bieži vien jāsāk jau starp pirmo kursu studentiem. Jāiegulda laiks un līdzekļi, lai atdevi saņemtu tikai pēc vairākiem gadiem.

Talantu motivēšana un attīstīšana

Sameklēt talantīgu darbinieku un pieņemt viņu darbā labākajā gadījumā ir tikai puse no uzvaras. Ne mazāk pūļu prasa šo darbinieku noturēšana uzņēmumā. Ir jārada tādi darba apstākļi un attīstības iespējas, lai darbiniekam negribētos iet prom un ārējie izaicinājumi neliktos interesanti. Komfortabli darba apstākļi, draudzīga kolektīva iekšējā atmosfēra, kopīgi pasākumi, izaugsmes iespējas – tā ir tikai daļa no jautājumiem, kam pastāvīgi jāpievērš uzmanība. Konkurētspējīgs atalgojums, protams, ir svarīgs faktors, bet nebūt ne noturīgākais darbinieku motivētājs. Svarīgi ir visus faktorus uzturēt balansā.

Sekot līdzi aktualitātēm nozarē un ne tikai

Uzmanīgi jāseko līdz IT industrijas notikumiem, un jāprognozē to ietekme uz nozari, kurā darbojamies. Gan tiešajiem konkurentiem un viņu darbībām, gan notikumiem plašākā mērogā. Iespējams, ne tikai IT, bet arī citās sfērās. Ir daudz piemēru, kad jaunu izgudrojumu un tehnoloģisku risinājumu rezultātā pat kādreiz lielas un varenas kompānijas ir pazudušas no biznesa skatuves tikai tāpēc, ka tās laikus nepamanīja vai pienācīgi nenovērtēja kādus notikumus. Tāpēc jātur acis plaši vaļā, lai kādā brīdī neizrādītos, ka tas, pie kā mēs cītīgi strādājam, pārņemti ar lielisku ideju, patiesībā vairs nevienam nav vajadzīgs.

Izmaksu kontrole

Personāla izmaksas IT jomā ir salīdzinoši dārgas un veido lielāko daļu no kompānijas izmaksām. Tās ir nemitīgi jākontrolē un laikus jāreaģē. Sevišķi svarīgi tas ir uzņēmumam, kurš strādā tikai ar saviem līdzekļiem. Nepietiekama kontrole ātri vien var novest pie apgrozāmo līdzekļu trūkuma un „sasistas siles”. Maksimāla iekšējo procesu automatizācija un optimizācija ir viens no svarīgākajiem faktoriem, kas ļauj optimizēt izmaksas.