Bizness, kas rada prieku bērnu sejās

Ilze Pāne, DNB Mazo uzņēmumu pārvaldes vadītāja  

"MK Dizains" ir viens no mazo un vidējo uzņēmumu pulka, kas iedvesmo un priecē, jo ir veiksmīgs Latvijas ģimenes uzņēmums, kas ar savu biznesu rada prieku bērnu sejās un dod pienesumu Latvijas ekonomikā. Uzņēmums ir parūpējies par biznesa nepārtrauktību visa gada garumā. Lai saimnieciskā darbība būtu vēl paredzamāka, šādās nozares uzņēmumi lieto konkrēta rakstura banku produktus, un tiem ir izveidojies sava veida pakalpojumu profils. Parasti tas ir kāds no apgrozāmo līdzekļu finansējumiem, piemēram, kredītlīnija, kas dod priekšrocības iepirkt nepieciešamos materiālus pasūtījumu izpildei. Ņemot vērā otro biznesa sadaļu – mēbeļu eksportēšanu, šāda profila uzņēmumi mēdz lietot faktoringu – var saņemt naudu jau līdz ar preču nosūtīšanu, kā arī pircēja risks tiek apdrošināts, un būs līdzekļi jau nākamo partiju ražošanai. Turklāt – piedāvājot pēcapmaksu, uzņēmuma konkurētspēja augs, tas būs pievilcīgāks pircējiem.

Pārdošanas apjomiem pieaugot, šāda profila uzņēmumi sāk lietot tirdzniecības finansēšanas piedāvātos risinājumus, piemēram, akreditīvu, kas nodrošina pircējam pasūtītas preces piegādi noteiktajos termiņos un pārdevējam – samaksu par to. Ar pazīstamiem partneriem tiek izmantots inkaso. Šie abi produktu veidi dod uzņēmumam drošību par to, ka prece būs tā rīcībā, līdz tiks apmaksāta. Banka kā partneris, iedziļinoties uzņēmuma biznesa specifikā, šādiem uzņēmumiem nereti piedāvā individuālus aizdevumu atmaksas grafikus, kas tiek pielāgoti tā sezonalitātei.

Jāatzīmē, ka ir apsveicama doma doties līdzi tirgum un izveidot interneta platformu. Tas ir jādara ātri, jo prasīgie pircēji jau tagad šādas lietas uztver kā normu. Tāpēc aicinājums ir nekavēties un uzticēt šo projektu ārējam partnerim, kas to paveiktu kvalitatīvi un operatīvi. Savukārt uzņēmums varētu turpināt fokusēties uz to, ko saprot un dara vislabāk – ierīkot rotaļlaukumus un gatavot mēbeles.