Bioloģiskā lopkopība prasa milzu apņēmību

Santa Preimane, "Kunturi" un "Ecoland Latvia" ražošanas vadītāja 

SIA "Kunturi" dibināta 1993. gadā, un uzņēmuma pamatdarbība ir cūkgaļas ražošana ar pilnu ražošanas ciklu no sivēnu izaudzēšanas līdz svaigas, atdzesētas un sadalītas, kā arī maltas un kūpinātas cūkgaļas un gaļas izstrādājumu realizācijai.

Balstoties uz SIA "Kunturi" iegūto pieredzi, ir nodibināts uzņēmums "Ecoland Latvia", kas nodarbojas ar bioloģisko lopkopību, kuras pamatprincipi ir daudz stingrāki, salīdzinot ar tradicionālajām lopkopības metodēm. Kopumā bioloģiskā lopkopība nozīmē, ka dzīvniekiem tiek nodrošināti ērti dzīves apstākļi bez stresa un atbilstoši to dabiskajām vajadzībām. Uz jautājumu, ar ko jārēķinās, uzsākot bioloģisko lopkopību, atbild SIA "Kunturi" un SIA "Ecoland Latvia" ražošanas vadītāja Santa Preimane.

Viss notiek lēnāk

Lai kļūtu par bioloģisko cūkkopības saimniecību, jāiegulda daudz darba. Tā ir īsta māksla - izaudzēt bioloģisku pārtiku, jo bioloģiskajām saimniecībām ir vajadzīgas lielas zemes platības uz vienu dzīvnieku, augkopībā nedrīkst izmantot ķīmiskos augu aizsardzības līdzekļus un minerālmēslus. Bioloģiskie lopbarības graudi ir ar mazāku proteīna saturu, līdz ar to jāsaprot, kā to barībā nodrošināt. Siena un kartupeļu ražas no hektāra ir daudz mazākas. Dzīvnieki aug lēnāk un ir daudz aktīvāki. Sivēnmātēm brīvajā turēšanā attīstās dabiskie instinkti (piemēram, sargāt sivēnus), bet cilvēkam ir grūtāk strādāt. Arī jaundzīvnieki jāizaudzē pašiem, jo tos nav iespējams iegādāties - vienkārši nav bioloģisko šķirnes saimniecību (vismaz cūkām), kas ar to nodarbotos. Tas nozīmē, ka šis process ir ilgs un sarežģīts.

Divu gadu pārejas periods

Jārēķinās, ka saimniecībai būs vismaz divu gadu pārejas periods, kurā jāstrādā pēc bioloģiskās regulas prasībām, bet produkcija jāpārdod kā konvenciālā produkcija. Konvenciālā produkcija ir visa veikalos nopērkamā pārtika bez bioloģiskās atzīšanas zīmes "zaļās lapiņas" un uzraksta BIO. Konvenciālās produkcijas ražošanā vai pārstrādes procesā var tikt izmantotas pārtikas piedevas, dažādas eļļas no ģenētiski modificētiem organismiem jeb ĢMO augiem u.tml.

Uzmanīgi ar antibiotikām

Ja dzīvnieks ārstēts ar antibiotikām, to izdalīšanās laiks ir mazāks (var nokaut jau pēc 14 dienām), savukārt bioloģiski audzētus dzīvniekus var ar antibiotikām ārstēt tikai vienreiz mūžā, kā arī nokaut tos drīkst tikai pēc 28 dienām pēc antibiotiku lietošanas.